ETKİN VE ETKEN

Merhaba değerli arkadaşlarım bu yazıda tek harfin farklılaşması ile oluşan ve bambaşka anlama gelen etkin ve etken sözcüklerine değinmek istiyorum.

İlk olarak etkin sözcüğü, hareketli, işleyen, çalışan, faal, aktif, dinamik, etkinlik gösteren, kimyasal tepkimelere katılma yatkınlığı gösteren (molekül atom) anlamına geliyor. Dilimizde etkin okul (eğitim etkinliklerinin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi konularında öğrencilere geniş çapta katılma imkanı sağlayan okul), etkin öğretim (ele alınan bir sorunun çözümünde, geleneksel öğretim yöntemlerinden yararlanmak yerine, ilgili birkaç bilgi alanında araştırma, deneme ve inceleme yapmaya önem veren eğitim), aşırı etkin (hiperaktif), ışın etkin (ışın etkinliği olan, radyoaktif) kullanımları mevcut.

Etken sözcüğü ise, etki eden şey, faktör, bir madde üzerinde belli bir değişiklik yapan şey, öznesi belli olan fiil anlamına geliyor. Dilimizde etken madde (organizmada yapı ve işlevleri etkileyerek biyolojik bir yanıt veren doğal, yapay veya yarı yapay kimyasal madde, etkili madde) kullanımı var. 

Tek bir harfin farklılaşmasından ne olur ki demeyin. Dilimize özendiğimiz günler dilerim. Sevgi ve sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir